M G H U K U K

Yükleniyor

Kredi Kartı Taksit Sınırlaması gelecek mi ?

Ana Sayfa Kredi Kartı Taksit Sınırlaması gelecek mi ?

Kredi Kartı Taksit Sınırlaması gelecek mi ?

Kredi kartı taksit sınırlaması, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’in 26. maddesinin yedinci fıkrası ile belirlenen bir düzenlemedir. Bu düzenleme, kredi kartlarıyla yapılan harcamaların taksitlendirilebileceği maksimum süreyi ve bazı harcama kategorilerinde taksitlendirme yapılmasını sınırlamaktadır. Söz konusu yönetmelik kapsamında, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde en fazla on iki aya kadar taksitlendirme yapılabilmesine izin verilmektedir.

Kredi Kartı Kısıtlaması

Ancak belirli harcama türleri için farklı taksitlendirme süreleri öngörülmüştür. Örneğin, basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi dört ay olarak belirlenmiştir. Elektronik eşya alımlarında dört aydan dokuz aya kadar değişen taksitlendirme süreleri bulunmaktadır. Mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aya kadar taksitlendirme yapılabilirken, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on sekiz aya kadar taksitlendirme yapılabilir. Dönem dönem bu düzenlemeler değişiklik göstermektedir.

Taksitlendirme süreleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı kararlarla belirlenir. Bu kararlar, genellikle belirli dönemlerde gözden geçirilir ve güncellenir. Bu düzenleme, tüketicilerin finansal durumunu korumak, aşırı borçlanmayı önlemek ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu sınırlamaların ihlali durumunda, ilgili düzenleyici kurumlar tarafından yaptırımlar uygulanabilir. Kredi kartı kısıtlaması hakkında daha fazla bilgi almak için Kadıköy avukat MG Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.