M G H U K U K

Yükleniyor

Sıra Cetveline İtirazda Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Ana Sayfa Sıra Cetveline İtirazda Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Sıra Cetveline İtirazda Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Sıra cetveline itiraz davalarında görevli mahkeme, genel olarak İcra Hukuk Mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise, sıra cetvelini düzenleyen icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesidir. Yani, sıra cetvelinin hazırlandığı ve icra dosyasının bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesi bu davaları görmeye yetkilidir. Bu kural, sıra cetvelinin düzenlendiği icra dairesinin bağlı olduğu yer mahkemesinin yetkili olduğunu öngörür.

Örneğin bir sıra cetveli, İstanbul 1. İcra Dairesi tarafından düzenlenmişse, bu sıra cetveline itiraz davası İstanbul’daki İcra Hukuk Mahkemesinde görülmelidir. Çünkü İstanbul 1. İcra Dairesi’nin bağlı olduğu yer mahkemesi İcra Hukuk Mahkemesidir.

Sıra cetvelini hazırlarken takip hukukuna uygun hareket etmeyen icra müdürünün hakkında, İcra Mahkemesinde şikâyet yoluna başvurulabilir.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.