M G H U K U K

Yükleniyor

Tapu İptal Ve Tescil Davasında Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Ana Sayfa Tapu İptal Ve Tescil Davasında Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Tapu İptal Ve Tescil Davasında Görevli Ve Yetkili Mahkeme

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 2. maddesine göre, tapu iptal ve tescil davalarında genel görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Ancak, bazı istisnai durumlar söz konusudur. Örneğin, ticari ilişkiden kaynaklanan davalarda Asliye Ticaret Mahkemeleri, tüketici ilişkisinden kaynaklanan davalar ise Tüketici Mahkemelerinde görülebilir.

Davaya konu olan taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi, yetkili mahkemedir. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre, yetkili mahkeme olan taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi kesin yetkili mahkemedir. Taraflar yetki sözleşmesi ile başka bir mahkemeyi yetkili mahkeme olarak belirleyemezler. Yetki meselesi dava şartıdır ve muhakemenin her aşamasında yetkisizlik ileri sürülebilir.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.