M G H U K U K

Yükleniyor

Yürütmenin Durdurulması Kararı Nasıl Verilir?

Ana Sayfa Yürütmenin Durdurulması Kararı Nasıl Verilir?

Yürütmenin Durdurulması Kararı Nasıl Verilir?

Yürütmenin durdurulması kararı, idari yargıda belirli şartlar altında alınan bir karardır. Bu kararın alınabilmesi için belirli prosedürler ve koşullar bulunmaktadır. Yürütmenin durdurulması kararı nasıl alınır sorusuna dair ana unsurlar şunlardır:

Dava Açılması: Yürütmenin durdurulması kararı, genellikle bir idari işlemin yargıya taşınmasıyla başlar. Bir kişi veya kuruluş, hukuka aykırı olduğunu düşündüğü bir idari işleme karşı dava açar.

Zararın Telafisi Güç veya İmkânsız Olmalı: Yürütmenin durdurulması için ilk şart, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğmasıdır. Mahkeme, bu zararın gerçekten ortaya çıkması veya ortaya çıkma olasılığını değerlendirir.

Hukuka Aykırılık: İdari işlemin açıkça hukuka aykırı olması, yürütmenin durdurulması için ikinci bir temel şarttır. Mahkeme, idari işlemin hukuka uygunluğunu değerlendirir ve açık bir hukuka aykırılık varsa bu şart sağlanmış olur.

Savunma ve Gerekçe: Mahkeme veya Danıştay, yürütmenin durdurulması kararı vermeden önce davalı idarenin savunmasını alır. Ayrıca, kararın gerekçesini belirterek, idari işlemin neden hukuka aykırı olduğunu ve uygulanması halinde hangi telafi edilemez zararların doğacağını açıklar.

İstinaf ve Temyiz: Yerel mahkeme tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararlarına karşı, tarafların veya idarenin temyiz veya istinaf başvurusu yapma hakkı vardır. Bu başvurular, daha üst mahkemelerde incelenir.

Teminat: Yürütmenin durdurulması kararı genellikle teminat karşılığında verilir. Ancak mahkeme, durumun özelliklerine bağlı olarak teminat aranmamasına da karar verebilir.

İtiraz ve Kararın Kesinleşmesi: Yürütmenin durdurulması kararına karşı itiraz hakkı tanınmıştır. Ancak bu itirazlar sonuçlandıktan sonra verilen karar kesinleşir ve yürütmenin durdurulması kararı uygulanır.

Bu süreç, genel olarak idari yargılama sürecinin bir parçasıdır ve yargı organları, her bir durumu dikkatlice inceleyerek adil ve hukuki bir karar vermeye çalışırlar. Tüm bu süreci yönetirken bir avukatın desteği elzem olacaktır. Kadıköy hukuk bürosu MG Hukuk olarak müvekkillerimize Yürütmenin Durdurulmasına ilişkin hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.