M G H U K U K

Yükleniyor

İmar Para Cezasının İptali Mümkün Mü?

Ana Sayfa İmar Para Cezasının İptali Mümkün Mü?

İmar Para Cezasının İptali Mümkün Mü?

İmar para cezasının iptali işlem belgesine ve yasal koşullara bakılarak mümkün olacaktır. İptali istenen idari işlem; idari işlemde olması gereken unsurlara, 3194 sayılı İmar Kanununa, söz konusu taşınmazın imar planı ve imar yönetmeliklerine ve bu konudaki Danıştay içtihatlarına aykırı olabilir. 3194 Sayılı Kanunun 32. ve 42. maddelerinde belirtilen hükümler birlikte değerlendirildiğinde; maddelerdeki hükümlerin birbiriyle uyumlu ve birbirlerini tamamlar niteliktedir.

Bu bakımdan yapı tatil tutanağı ile tespit edilen mevzuata aykırılıkların hem yıkım kararını hem de para cezasını etkileyeceği; dolayısıyla kanunda öngörülen usule uygun olarak düzenlenmeyen yapı tatil tutanağına dayanılarak tesis edilen yıkım ve para cezasına ilişkin işlemlerin hukuken sakatlanacağı açıktır. Ayrıca hesaplamanın, ölçümleri hatalı yapılması ve kanunun yanlış uygulanması sıklıkla görülebilmektedir (makalemiz için tıklayınız). 

Teknik manada geçerli ve hukuksal kurallar gereği bir idari işlem olması için encümen kararının neden ve nasıl düzenlendiğinin, ceza miktarlarındaki hesaplama kriterlerinin şüpheye yer bırakmayacak açıklıkta hukuki şartlara uygun olarak tanzim edilmesi ve kanunun maddesinde yer alan tebliğ düzenlemesine uygun bilgilendirmenin yapılması zorunluluktur.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.