M G H U K U K

Yükleniyor

Limited Şirket Kuruluş Maliyeti

Ana Sayfa Limited Şirket Kuruluş Maliyeti

Limited Şirket Kuruluş Maliyeti

Limited şirketlerde kuruluş prosedürleri daha karmaşıktır ve daha uzun sürebilir. Kuruluş işlemi genellikle bir haftayı bulur. Şirketi kapatmak istediğinizde ise, tasfiye süreci bir ile iki yıl arasında değişebilir.

Limited şirket kurarken minimum sermaye gereksinimleri bulunmaktadır. En az 50.000 TL sermaye gösterilmelidir ve bunun dörtte biri bankaya bloke ettirilmelidir. Bunun en az 12.500 TL olduğunu belirtmek gerekir.

Limited şirketlerin defter tasdik işlemleri daha detaylıdır ve muhasebe işlemleri daha fazladır. Karar alma süreçleri yönetim kurulu toplantıları ile gerçekleştirilir ve bu toplantılar düzenlenmesi gereken ek bir iş yükü getirir. Bu nedenle, işletme sahipleri tercihlerini kuruluş süreci, iş yükü ve yönetim yapısı gibi faktörlere göre belirlemelidir.

Noter ve Hukuki Masraflar: Ana sözleşmenin hazırlanması, tescili ve imzalanması gibi işlemler noter aracılığıyla gerçekleştirilir ve bu hizmetler için notere ödeme yapılması gerekir.

Ticaret Sicili ve Diğer Kayıt Ücretleri: Şirketin ticaret siciline kaydedilmesi için belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Ayrıca, ilgili odalara (ticaret odası, sanayi odası vb.) kaydolmak için de bir kayıt ücreti ödenmesi gerekebilir.

Vergi ve Sigorta Masrafları: Şirketin vergi mükellefiyeti için gerekli başvuruların yapılması ve ilgili vergi dairelerine ödemelerin yapılması maliyet oluşturur. Ayrıca, çalışanlar için sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi gerekebilir.

Profesyonel Hizmetler: Şirket kuruluş sürecinde muhasebeci, avukat veya mali danışman gibi profesyonel hizmetlerden faydalanmak gerekebilir. Bu hizmetlerin maliyeti kuruluş maliyetini etkiler.

Diğer Giderler: Şirketin faaliyete başlaması için iş yeri kirası, ofis mobilyaları, personel maaşları gibi çeşitli diğer giderler de kuruluş maliyetine dahil edilebilir.

Limited şirket kuruluş maliyeti, yukarıda belirtilen unsurların yanı sıra mevzuata, şirketin büyüklüğüne ve kuruluş yerine göre de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bir limited şirket kurmadan önce maliyetlerin detaylı bir şekilde incelenmesi ve planlanması önemlidir. Bu konuya ilişkin daha fazla bilgi veya hukuki destek almak için MG Hukuk Kadıköy avukatlarına ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.