M G H U K U K

Yükleniyor

Marka Devir Sözleşmesinin Noterde mi yapılmalıdır?

Ana Sayfa Marka Devir Sözleşmesinin Noterde mi yapılmalıdır?

Marka Devir Sözleşmesinin Noterde mi yapılmalıdır?

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 148 inci maddesinin dördüncü fıkrası hükmüne göre; sınai mülkiyet haklarının devrine ilişkin sözleşmelerin geçerliliği, ancak noter tarafından onaylama şeklinde yapılmış olmalarına bağlıdır.

Noterlik Kanunu’nun 90 ve devamı maddelerine göre, altındaki imzaların onayı yapılacak sınai mülkiyet haklarının devrine ilişkin sözleşmeler, dışarıda hazırlanıp getirilebileceği gibi ilgililerin beyanlarına göre noterliklerde de yazılabilir. Noterlik Kanunu’nun 53’üncü maddesi ile 6098 sayılı TBK ’nın 26 ve 27 nci maddeleri hükümleri uyarınca noterler, kanunda öngörülen sınırlar dışında kalan, kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkansız olan sözleşmeler yapamazlar.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.