M G H U K U K

Yükleniyor

Ortaklığın Giderilmesi Davalarında Arabuluculuk Zorunluluğu

Ana Sayfa Ortaklığın Giderilmesi Davalarında Arabuluculuk Zorunluluğu

Ortaklığın Giderilmesi Davalarında Arabuluculuk Zorunluluğu

1 Eylül 2023 tarihinden itibaren kira ve ortaklığın giderilmesi davalarında zorunlu arabuluculuk dönemine geçilmiştir. Bu kapsamda kiracıların veya kiraya verenlerin, tahliye, kira bedeli ilgili kira davası açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu olacak. Aynı şekilde ortaklığın giderilmesi davaları da artık öncelikle arabuluculukta görüşülecek ve olumlu sonuç alınamaması halinde dava yoluna gidilebilecek.

Zorunlu arabuluculuk düzenleme öncesinde; ticari davalar, iş hukuku, tüketici hukuku kapsamında uygulamadaydı. İşbu düzenleme ile artık 1 Eylül 2023’ten itibaren zorunlu arabuluculuk kapsamına alınan kira ve ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıkları da kapsama dahil edildi.

Bu düzenlemeler ile kanun koyucu tarafından mahkemelerin iş yükü azaltılmak istenmekte ve taraflar anlaşma yolu ile mahkemelere gitmeksizin uyuşmazlıkları çözmeye teşvik edilmektedir.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.