M G H U K U K

Yükleniyor

Şirketlerde Avukatla Çalışmak Zorunlu mu?

Ana Sayfa Şirketlerde Avukatla Çalışmak Zorunlu mu?

Şirketlerde Avukatla Çalışmak Zorunlu mu?

Şirketlere hukuki danışmanlık dediğimizde gündeme gelen konulardan birisi de zorunlu olarak alınması gereken avukatlık hizmetidir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu, esas sermayesi 250.000 TL veya üzeri olan anonim şirketler için sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğuna hükmetmiştir. Halihazırda Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi gereği zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek asgari ücret aylık 8.300 TL‘den aşağı olamayacaktır. Anonim şirketlerde avukatlık ücreti ise her yıl resmi gazetede

ilan edilmektedir. Şirketlere hukuki danışmanlık ücretine dair bu miktar şirketin iş hacmine ve uyuşmazlık durumuna ve verilen hukuki hizmete göre değişkenlik göstermektedir.

Kanuna göre avukat bulundurmak zorunda olan şirketlere “Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan on altı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.” Bu da demek oluyor ki 1 sene bile avukatla çalışmayan bir anonim şirketin günümüz rakamlarına göre yaklaşık 400.000 TL para cezasıyla karşılaşacaktır. Bu nedenle şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.