M G H U K U K

Yükleniyor

Yüzde 25 Kira Artış Yasağı Uygulaması Kalktı Mı?

Ana Sayfa Yüzde 25 Kira Artış Yasağı Uygulaması Kalktı Mı?

Yüzde 25 Kira Artış Yasağı Uygulaması Kalktı Mı?

Ülkemizde iki senedir geçerli olan kira artışındaki %25 yasağı 1 Temmuz 2024’ten itibaren kalkacaktır. Bunun sebebi yasaya eklenen maddenin süresinin dolmasıdır. Bilindiği üzere yüzde 25 kısıtlaması sadece konutlar için geçerli olup işyerlerinde uygulanmamaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Mayıs 2024 açıklamalarına göre, konut kiralarında iki yıldır devam eden yüzde 25’lik artış sınırının devam etmesi için bir neden görülmemekte ve böyle bir çalışmanın yapılmadığı ifade edilmektedir.

Bu durumda, 1 Temmuz sonrasında konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla birlikte artışlar nasıl belirlenecek sorusu gündeme gelmektedir. 1 Temmuz sonrasında konut kira artışı sınırlaması devreden çıktığı için kira zammı eskisi gibi yıllık enflasyon ortalamasına (TÜFE) göre belirlenecektir. Türk Borçlar Kanunu’na göre, eski düzenlemeye göre 12 aylık TÜFE ortalamasına göre kira zammı yapılacaktır.

Yani, yüzde 25 zam sınırı kalktıktan sonra konut kiralarındaki artışlar, her ay TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranına dayalı olarak hesaplanacak ve 12 aylık ortalamaya göre belirlenecektir. Bu düzenleme, kiracı ve kiraya veren arasında adil bir denge sağlamayı amaçlamaktadır. Bu konuya ilişkin daha fazla bilgi veya hukuki destek almak için MG Hukuk Kadıköy avukatlarına ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.