M G H U K U K

Yükleniyor

Ödenmemiş Senette Ceza Var Mıdır?

Ana Sayfa Ödenmemiş Senette Ceza Var Mıdır?

Ödenmemiş Senette Ceza Var Mıdır?

Senedin ödenmemesi durumunda, senet alacağı için borçluya hapis cezası uygulanmaz. Haciz işlemleri başladığında, borçlu icra dosyasına yönelik icra taahhüdü verirse ve belirtilen tarihlerde borcunu ödemezse, icra taahhüdü ihlali nedeniyle ceza alabilir.

Borçlunun icra taahhüdüne rağmen ödeme yapmaması halinde, alacaklı icra ceza mahkemesine şikâyette bulunabilir. Ancak, Türk hukukunda, bir edim taahhüt edilmesine rağmen yerine getirilmemesi durumunda hapis cezası uygulanması söz konusu değildir.

Yani sorumuzun cevabı şudur; senedin ödenmediği durumlarda borçluya hapis cezası ya da adli para cezası verilmez. Çek alacağı için ise senet alacağından farklı olarak hapis cezası yaptırımı bulunmaktadır.

Saygılarımızla,
Kadıköy Avukat Mete GENÇER

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi İstanbul Barosuna kayıtlı MG Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kadıköy Avukatı

alanında avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlerine katılarak, hukuksal olarak yargı içtihatları ve güncel ile ilgili yargıtay kararlarını takip etmesi gereklidir. alanındaki suç sayısı oldukça fazla olduğu için; Avukatı uzmanlık gerektiren bir alandır.

Kadıköy konusunda, Kadıköy Avukatları tarafından hazırladığmız tüm makalelere makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda kategorisinde Kadıköy avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Kadıköy avukatı tarafından bilgilendirilmek ya da konu ile alakalı sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan bizelere sorunuzu iletebilirsiniz. de dahil tüm tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.